Dopłaty do przesyłek kurierskich

Dopłaty do przesyłek kurierskich

Dopłaty do przesyłek

Ostatnio gorącym tematem (i bynajmniej nie dlatego, że jest lato) wśród osób sprzedających przez Internet są dopłaty do przesyłek za błędnie zadeklarowane wymiary i/lub wagę. W poniższym artykule postaram się wyjaśnić dlaczego przewoźnicy weryfikują przesyłki i doliczają dodatkowe opłaty.

Koszty transportu

Dopłaty do przesyłek kurierskichPrzesyłki po całym świecie transportowane są TIR-ami, statkami i samolotami. Cena przesyłki jest skalkulowana według wagi gabarytowej. Każdy przewoźnik oblicza koszt jaki musi ponieść, aby przewieźć paczkę o objętości 1m3 z punktu A do punktu B. Oczywiście przewiezienie koperty A4 jest zdecydowanie mniej kosztochłonne niż transport paczki o wymiarach 60 x 60 x 60 cm. Dlatego różnica w cenie obu przesyłek. Każdy przewoźnik woli mieć w swojej sieci przesyłki małe ponieważ może ich więcej załadować na TIR-a i obniżyć koszty transportu pomiędzy miastami docelowymi. Zwróćmy uwagę, że w paczce o podanych wyżej wymiarach zmieściło by się na pewno 60 kopert A4, a cena za taką paczkę jest mniej więcej 2x większa. Również kurier chętniej doręczy kopertę z dokumentami niż paczkę która waży 30 lub 50 kg, ponieważ zużyje mniej energii na jej dostarczenie. Stąd wynikają obserwowane ostatnimi czasy problemy sprzedawców z nadaniem przesyłki ponadgabarytowej (np. maski, drzwi samochodowe). Koszty dostarczenia przesyłek w ciągu ostatnich dwóch lat ciągle rosną. Wpływ na cenę paczki mają w szczególności wzrost wynagrodzeń oraz cen paliw.

Proces sortowania

Procesy sortowania przesyłek w firmach kurierskich zmierza do pełnej automatyzacji. Oznacza to, że paczka jest wykładana przez magazyniera na linię sortującą, a maszyna (sorter) transportuje ją do przypisanego dla niej miejsca na magazynie. Większość takich automatycznych sorterów ma swoje ograniczenia dotyczące maksymalnych wymiarów oraz wagi paczki, która może zostać przez nie przesortowana. Najlepiej, aby paczka miała kształt prostopadłościanu, a zawartość była zapakowana w karton bez dodatkowego owijania folią stretch. Dlatego każdy przewoźnik ma inne wymiary paczki standardowej. Paczki gabarytowe i o nieregularnych kształtach (np. wspomniane wyżej części samochodowe) nie mogą być procesowane na „automatach” i są przekazywane do sortu ręcznego. Dlatego cena takiej przesyłki jest odpowiednio wyższa.

Podawaj rzeczywistą wagę i wymiary przesyłki

Rzeczywiste wymiary przesyłkiRzeczywista waga przesyłkiPowyżej napisałem od czego zależy cena paczki. Uniknąć dopłaty do przesyłek można tylko wpisując w zleceniu faktyczne parametry przesyłki (waga i wymiary). Może się okazać, że zaniżając każdy wymiar tylko o 1 cm, cena będzie niższa i przykładowo zapłacimy jak za paczkę do 30, a nie 40 kg. Po weryfikacji przez przewoźnika (używają automatycznych maszyn wykonujących pomiary laserowo) i tak zapłacisz jak za paczkę do 40 kg. Dodatkowo zostanie naliczona Ci opłata za weryfikację przesyłki („kara za błędne parametry”).

Weryfikacja wagi. Czy to się przewoźnikowi opłaca?

Tak, opłaca. Szczególnie w Polsce. Polacy mają narodową, wrodzoną skłonność do małych oszustw. Przewoźnicy tworzą specjalne stanowiska do weryfikacji wagi i wymiarów przesyłek oraz inwestują w sprzęt, który automatycznie dokonuje pomiarów. System systematycznie jest uszczelniany – kilka lat temu nikt nie zwracał uwagi na poprawne wpisywanie parametrów. Inwestycje zwracają się szybko. Pierw nadawca dostaje ostrzeżenie lub dopłatę, a przy kolejnej wysyłce podaje już poprawne parametry przesyłek co zwykle wiąże się z wyższą ceną. Tym bardziej, że raz złapana „przebiegła” firma zostaje wpisana na czarną listę i jej przesyłki zawsze będą podlegały weryfikacji.

Weryfikacja i dopłaty do przesyłek nie znikną chyba, że podasz rzeczywiste parametry przesyłki podczas składania zamówienia.

Zamów kuriera przez internet!

Prowadzisz działalność? Wysyłasz więcej przesyłek? Sprawdź nasz kalkulator cen przesyłek!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

One thought on “Dopłaty do przesyłek kurierskich

Comments are closed.