Najtańszy kurier

Najtańszy kurier

Najtańszy kurier

Coraz częściej kupujemy i sprzedajemy przez Internet. Po udanej transakcji przedmiot bardzo często trzeba wysłać do kupującego, ponieważ mieszka on zwykle w innym mieście i nie może odebrać go osobiście. Zwykle w takiej sytuacji udajemy się na Pocztę, żeby nadać paczkę. Trzeba tam po pierwsze odstać w kolejce, a po drugie zapłacić wysoką cenę za usługę. Najtańszy kurier jest dostępny przede wszystkim przez Internet. Wystarczy, że masz komputer lub smartphone z dostępem do sieci oraz drukarkę do wydrukowania etykiety.

Kolejna ważna sprawa, o której muszę od razu wspomnieć to bezpieczne zapakowanie paczki do transportu. Przesyłka musi zostać zapakowana tak, aby zawartość nie uszkodziła się podczas transportu. Przewoźnik nie wypłaci odszkodowania jeżeli uzna, że zabezpieczenia były niewystarczające (np. szklany wazon wysłany w kartonie bez wypełnienia). Jak bezpiecznie zapakować paczkę dowiesz się z naszego poradnika!

Przesyłki kurierskie

Co ta są przesyłki kurierskie? To usługa przemieszczenia paczki z punktu A do punktu B. To najszybsza forma doręczenia przesyłki. Po nadaniu paczka przez noc jest przewożona do miasta docelowego i już kolejnego dnia roboczego jest przekazywana do doręczenia – dotyczy usługi krajowej (przesyłki międzynarodowe są doręczane w dłuższym czasie, który jest uzależniony od kraju docelowego). W przypadku przesyłek pocztowych doręczenie może trwać znacznie więcej (nawet tydzień).

Przesyłki kurierskie możemy podzielić na:

 • koperty – w formacie A4, gdzie waga nie przekracza 0,5 kg i wysokość 0,5 cm,
 • paczki – najczęściej w opakowaniu kartonowym, zdarzają się również foliopaki oraz przedmioty owinięte w stretch, możemy wyróżnić paczki:
  • standardowe – zapakowane w karton o regularnych kształtach (prostopadłościan), ograniczony wagą i wymiarami (każdy przewoźnik ma inne maksymalne wymiary oraz wagę),
  • niestandardowe – to po pierwsze paczki przekraczające wymiary i wagę paczki standardowej, a po drugie to paczki o nieregularnych kształtach, tego typu przesyłki są droższe ze względu na większe koszty procesowania,
  • dłużycowe – paczki, które są stosunkowo lekkie, ale długie, przewoźnicy dopuszczają różne wymiary najdłuższego boku (od 2,5 do nawet 4 m).
 • palety – przedmioty cięższe niż 50 kg powinny być wysyłane na paletach, aby można było je w łatwy sposób transportować, rozróżniamy palety:
  • euro – o podstawie 120 x 80 cm,
  • modułowe – o podstawie 220 x 220 cm,
  • półpalety – o podstawie 60 x 80 cm.
   Zwykle na paletach można transportować towar o wadze do 1000 kg. Wysokość nie może przekraczać 220 cm (licząc od podstawy).

Musisz pamiętać, że nie wszystko można wysyłać w przesyłce kurierskiej. Poniżej prezentujemy katalog rzeczy wyłączonych z przewozu:

 • pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty o charakterze płatniczym, przedmioty wartościowe (wyroby jubilerskie, antyki, dzieła sztuki, numizmatyka itp.),
 • broń, amunicja, materiały wybuchowe lub łatwopalne,
 • substancje chemiczne i ich mieszaniny (dopalacze), towary biologicznie aktywne, mogące spowodować zagrożenia dla zdrowia, życia ludzkiego lub szkody majątkowe,
 • narkotyki, substancje psychotropowe,
 • artykuły szybko psujące się i wymagające szczególnych warunków transportu,
 • zwierzęta, rośliny, przedmioty, których przewóz jest zabroniony na podstawie obowiązujących przepisów prawa (wyjątkiem jest Pocztex, który dopuszcza wysyłkę żywych ptaków, owadów i roślin),
 • szczątki ludzkie i zwierzęce,
 • inne towary, które swoimi właściwościami mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób mających z nimi styczność, bądź mogące uszkodzić lub zniszczyć inne przesyłki.

Nie jest to katalog zamknięty. Każdy przewoźnik może według własnego uznania wyłączyć przedmioty z transportu. Zamknięta lista rzeczy wyłączonych z przewozu znajduje się w regulaminie przewoźnika.

Firmy kurierskie

Kurier InPost

Polska firma kurierska, która rozpoczęła działalność w 2015 roku. Z każdy kolejnym rokiem zdobywa coraz większe zaufanie nadawców. Konkuruje nie tylko ceną, ale również cały czas podnosząc jakość usług. Sprawdź cennik!

Paczkomaty

Usługa bardzo popularna wśród klientów polskich sklepów e-commerce. Maszyn na terenie całego kraju jest coraz więcej (ok. 4 tys.) więc staje się coraz bardziej powszechna. Sprawdź cennik!

Kurier DPD

Firma kurierska, która w Polsce doręcza najwięcej paczek. Cieszy się dobrą opinią zarówno wśród nadawców jak i odbiorców paczek. Sprawdź cennik!

Kurier Pocztex

Kurier Poczty Polskiej. Kilka lat temu cieszył się dobrą opinią. Niestety ostatnio jakość świadczonych usług drastycznie spadła. Jako jedyny przewoźnik oferuje przewóz żywych ptaków i owadów oraz roślin. Sprawdź cennik!

Paczka w Ruchu

Tania alternatywa dla przesyłek kurierskich oraz po ostatnich podwyżkach również pocztowych. Za pośrednictwem tego przewoźnika można przesyłać tylko małe paczki. Przesyłkę można odebrać w 4000 kiosków Ruchu. Sprawdź cennik!

Przesyłki paletowe Raben

Za pośrednictwem kuriera Raben można przesyłać przesyłki paletowe do 1000 kg. Sprawdź cennik!

Usługi kurierskie

Zgodnie z tym co wcześniej napisałem usługa kurierska polega na dostarczeniu paczki z punktu A do punktu B. Wyróżniamy kilka rodzajów usług kurierskich:

 • door to door – w takim przypadku kurier przyjeżdża do nadawcy po odbiór paczki i doręcza ją pod wskazany adres (InPost, DPD, Pocztex),
 • point to door – przesyłkę z przygotowanym wcześniej listem przewozowym należy zanieść do punktu przewoźnika – kurier doręczy ją pod wskazany adres (InPost, DPD, Pocztex),
 • point to point – zarówno nadanie jak i odbiór następują w punkcie przewoźnika (Paczkomaty, Paczka w Ruchu),
 • door to point – kurier odbiera paczkę od nadawcy, ale nie doręcza pod jego adres, odbiór następuje w punkcie przewoźnika (Paczkomaty),
 • rampa-rampa – dotyczy przesyłek paletowych, które są odbierane i dostarczane na rampę załadunkową (Raben),
 • burta-burta – również dotyczy przesyłek paletowych, różnica polega na tym, że w przypadku tej usługi paleta z towarem może zostać zabrana i rozładowana na gruncie – auto posiada windę (Raben).

Kurierzy

Kurier to osoba, która odbiera przesyłkę od nadawcy i doręcza ją adresatowi. Kurierzy pracują zwykle w godzinach od 9:00 do 17:00. W tym czasie podejmują próbę doręczenia paczki. Pamiętaj o tym podczas zamawiania przesyłek – na przesyłce powinien być adres, pod którym ktoś będzie czekał na odbiór paczki w powyżej wskazanych godzinach. Kurier może doręczyć paczkę adresatowi lub osobie, którą zastanie pod adresem doręczenia. Gdy nie ma Cię w domu, a  kurier się z Tobą skontaktuje możesz go poprosić o doręczenie do sąsiada lub do kogoś znajomego, który mieszka w obrębie kilku kilometrów (na tym samym rejonie kurierskim).

Zadania kuriera podczas dnia pracy:

 • posortowanie paczek na swój rejon,
 • ułożenie trasy,
 • zapakowanie auta według trasy,
 • dojazd na rejon,
 • dostarczanie paczek – dziennie ok. 80-100,
 • odbiory przesyłek nadanych,
 • powrót do magazynu i rozliczenie.

Wysyłka kurierem

Dlaczego warto wysłać paczkę kurierem?

W polskim społeczeństwie panuje przeświadczenie, że przesyłki kurierskie nie są dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Dlatego większość naszych rodaków, gdy ma coś do wysłania udaje się na Pocztę, która w ostatnim czasie drastycznie obniżyła poziom świadczonych usług. Otóż wysyłka kurierem jest powszechnie dostępna. Przesyłkę można nadać w punkcie przewoźnika lub zamówić przez internet. Poniżej prezentujemy krótką listę zalet tego rozwiązania:

 1. Nie musisz stać w kolejce na Poczcie – kurier przyjedzie do Ciebie.
 2. Korzystając z brokera (Kepex.pl) masz szeroki wachlarz usług do wyboru.
 3. Twoja przesyłka jest ubezpieczona – w razie uszkodzenia możesz złożyć reklamację.
 4. Doręczenie paczki następuje zazwyczaj w następnym dniu po jej nadaniu.
 5. Masz możliwość wybrania dodatkowych opcji takich jak:
  1. powiadomienie SMS i/lub e-mail,
  2. pobranie,
  3. doręczenie na wskazaną godzinę.
 6. Masz możliwość monitorowania paczki na każdym etapie jej procesowania.

Wysyłaj taniej

Przesyłki kurierskie możesz wysyłać taniej. Skorzystaj z brokera usług kurierskich Kepex.pl. Dzięki podpisanymi z przewoźnikami umowami może on zaproponować Ci lepszą cenę niż przedstawiciel kuriera bezpośrednio. Jak działają brokerzy? Podpisują umowę z przewoźnikiem, w której deklarują miesięczny wolumen przesyłek (ile paczek zostanie wysłanych za ich pośrednictwem). Na tej podstawie przewoźnik przyznaje pośrednikowi rabat. Dzięki temu broker jest w stanie sprzedawać usługi po niższych cenach niż przewoźnik. Usługi brokerów są skierowane do małych firm oraz do osób fizycznych. Pośrednicy mają swoje zalety. Najważniejsze plusy to: lepsza po sprzedażowa obsługa klienta, dostępność kilku przewoźników w ofercie oraz pracownicy, którzy bardzo dobrze znają rynek przesyłek kurierskich.

Zamów kuriera

Za pośrednictwem serwisu Kepex.pl w bardzo prosty, intuicyjny sposób zamówisz przesyłkę kurierską. Wystarczy się zarejestrować, podać adres nadania, wypełnić formularz zamówienia, opłacić przesyłkę, wydrukować etykietę i czekać na przyjazd kuriera. Dalej wydaje Ci się to skomplikowane? Przygotowaliśmy filmik, który krok po kroku pokazuje jak zamówić kuriera!

Tani kurier

W dzisiejszych czasach tanie przesyłki kurierskie dostępne są dla każdego. Najtańszy kurier może zostać zamówiony dzięki brokerom usług kurierskich np. Kepex.pl.

Zamów przesyłkę przez internet!

Prowadzisz działalność? Wysyłasz więcej przesyłek? Sprawdź nasz kalkulator cen przesyłek!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!