Paczka niestandardowa czyli rozmiar ma znaczenie!

Paczka niestandardowa czyli rozmiar ma znaczenie!

Paczka niestandardowa czyli rozmiar ma znaczenie! Czyli wszystko to co powinieneś wiedzieć czym jest paczka niestandardowa, gabarytowa,  i dłużycowa.

Podobno małe jest piękne, a duży może więcej. W tym poradniku odpowiemy na  odwieczne pytanie, na które większość z Was odpowie „nie, skądże”… czy rozmiar ma znaczenie? Co decyduje o cenie za nadanie przesyłki  kurierskiej waga rzeczywista czy waga gabarytowa? Dlaczego stosuje się dopłaty do paczki niestandardowej, i co to jest dłużyca? Zaczynamy!

Tanie przesyłki kurierskie Kepex
Tanie przesyłki kurierskie Kepex

Paczka standardowa to paczka o regularnych krawędziach najczęściej o kształcie prostopadłościanu lub sześcianu nie przekraczająca określonych w regulaminie przewoźnika wymiarów. W naszym przypadku wymiar najdłuższego boku nie może przekroczyć 120 cm, a suma wymiarów nie może przekraczać 220 cm.

Ważne!

W przypadku większych wymiarów niż waga rzeczywista wybieramy wyższą wagę paczki; gabarytową

Przykład;

Paczka o wymiarach; 50x50x30 waga rzeczywista 2 kg/waga gabarytowa 13 kg. Cena za nadanie paczki będzie wynosiła jak za paczkę 13 kg

Paczka niestandardowa to paczka której jeden z wymiarów przekracza 120 cm lub której suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) przekracza 220 cm. Niespełnienie jednego z warunków dla paczki standardowej (dla przyp. najdłuższy bok 120 cm, i suma boków 220) definiuję paczkę jako niestandardową. Paczką niestandardową są również: elementy o kształcie okrągłym, cylindrycznym lub owalnym, o nieregularnych kształtach lub/i z wystającymi elementami. W tym przypadku stosuje się dopłatę do przesyłki. Wysokość dopłaty uzależniona jest od danego przewoźnika.

Ważne!

W przypadku większych wymiarów niż waga rzeczywista wybieramy wyższą wagę paczki; gabarytową/dłużycową

Przykład;

Paczka o wymiarach; 125x50x30 waga rzeczywista 10 kg/waga gabarytowa 32 kg. Cena za nadanie paczki będzie wynosiła jak za paczkę 32 kg z dopłatą za paczkę niestandardową.

Paczka dłużycowa to paczka gdzie długość najdłuższego boku przekracza 200 cm, ale nie może przekraczać 350 cm oraz maksymalna waga rzeczywista pojedynczego elementu nie może przekraczać 30 kg.

Ważne!

W przypadku większych wymiarów niż waga rzeczywista wybieramy wyższą wagę paczki; gabarytową/dłużycową

Paczka gabarytowa to paczka o małej wadze a dużych wymiarach.

Przykład;

Paczka o wymiarach; 90x80x50 waga rzeczywista 1 kg/waga gabarytowa 60 kg. Cena za nadanie paczki będzie wynosiła jak za paczkę 60 kg.

Kalkulator gabarytowy;

Dlaczego do określenia ceny za nadanie paczki stosuje się wyższą wartość gabarytową a nie faktyczną wagę przesyłki? Tak naprawdę kalkulator gabarytowy jest stosowany do określenia potencjalnego kosztu procesowania paczki; czyli ile miejsca na samochodzie zajmie dana paczka.

Brak elementarnej wiedzy powoduje naliczanie opłat przez przewoźnika nawet do 1 miesiąca po zakończeniu okresu rozliczeniowego, dlatego warto zapoznać się z powyższymi uwagami i cieszyć się wysyłką 🙂

W następnym artykule dowiesz się „która firma kurierska jest najtańsza

Która firma kurierska jest najtańsza?

Naturalnie w przypadku uwag pozostajemy do Twojej dyspozycji!

Pozdrawiamy !

Zespół Kepex.pl