Wysyłka paczkomatem

Wysyłka paczkomatem

Wysyłka paczkomatem to jedna z najpopularniejszych form dostawy towarów zamówionych przez internet. Ma ona swoje zalety oraz wady.

Jak to się zaczęło?

Historia paczkomatów rozpoczęła się w 2009 roku (to już 10 lat!). Firma InPost rozpoczęła stawianie paczki paczkomatoweokoło 100 maszyn w największych polskich miastach. Początki były trudne. Skrytki się zacinały, system się zawieszał. Sam miałem przygodę w początkowej fazie działalności usługi. W 2010 roku przed urlopem zamówiłem do paczkomatu strój kąpielowy. Paczka dotarła przed wyjazdem, ale… skrytka się zacięła. Na szczęście udało się ją odebrać przed wyjazdem. Pamiętam również liczne docinki ze strony przedstawicieli pozostałych firm kurierskich dotyczące zasadności tej usługi. Jednak prezes InPostu – Rafał Brzoska – szedł w zaparte i jak pokazał czas osiągnął sukces. Teraz inne firmy kurierskie (np. DHL, Poczta Polska) chcą iść w jego ślady i inwestować w popularną w Polsce usługę. Zobaczymy jak poradzą sobie na tym rynku. Trzeba bowiem pamiętać, że baza kilkuset punktów w przypadku InPostu nie gwarantowała sukcesu. Dopiero gdy liczba maszyn sięgnęła kilku tysięcy (teraz jest ich około 4 tys.) oraz zaczęły one być dostępne również w małych miejscowościach, usługa stała się popularna wśród osób kupujących przez internet.

Wysyłka paczkomatem – jak nadać przesyłkę paczkomatową?

Przesyłkę paczkomatową można nadać za pośrednictwem serwisu Kepex.pl. Zarejestruj się na stronie www.kepex.pl. Później kliknij w pomarańczowy przycisk „Zamów kuriera” (po prawej stronie), który przeniesie Cie do formularza zamówienia. Do wysłania paczki konieczne jest podanie je parametrów – waga i wymiary – maksymalnie 25 kg oraz wymiary nie przekraczające: 38cm x 41cm x 64cm (rozmiar największej skrytki). Pamiętaj, aby podać rzeczywiste parametry przesyłki – jeżeli je zaniżysz będzie problem z umieszczeniem paczki w paczkomacie bo system wygeneruje list przewozowy z gabarytem mniejszej skrytki, do której paczka się nie zmieści. W takim przypadku zostaniesz dodatkowo obciążony dopłatą za weryfikację przesyłki (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ) Nie martw się, że paczka będzie za duża – jeżeli tak się stanie nasz system nie pozwoli Ci nadać jej do paczkomatu, a w zamian zaproponuje wysyłkę inną firmą kurierską. W dalszej kolejności należy wybrać przewoźnika Paczkomaty (za pośrednictwem serwisu Kepex jest możliwa wysyłka również innymi firmami transporowymi). W kolejnym kroku należy podać dane nadawcy. Później musisz wskazać paczkomat, do którego paczka zostanie dostarczona. Należy również podać numer telefonu i adres e-mail nadawcy. Dane te są niezbędne do wysłania odbiorcy kodu, który otworzy odpowiednią skrytkę. Później trzeba wybrać sposób nadania:

  1. w paczkomacie – na etykiecie wygeneruje się kod, które należy wpisać przy nadawaniu paczki w maszynie,
  2. u kuriera (dodatkowo płatne) – kurier zjawi się po odbiór przesyłki.

Po opłaceniu zamówienia wygeneruje się etykieta, którą należy wydrukować i nakleić na przesyłkę. W zależności od sposobu nadania należy, albo czekać na przyjazd kuriera lub udać się do wybranego paczkomatu i umieścić przesyłkę w skrytce.

Zalety paczkomatów

Największą zaletą paczkomatów jest ich dostępność 24/7. Dzięki temu odbiorca paczki nie musi czekać cały dzień na kuriera. Odbierze paczkę w wybranym przez siebie czasie (paczka czeka w maszynie 48h od momentu jej umieszczenia przez kuriera). Maszyny są rozmieszczone w miejscach ogólnodostępnych niedaleko miejsc pracy, na osiedlach, stacjach benzynowych lub przy centrach handlowych. Dzięki dogodnej lokalizacji paczkę można odebrać jadąc do lub z pracy, idąc na zakupu do sklepu, czy wyprowadzając psa na spacer. Kolejną zaletą jest terminowość doręczeń. InPost chwali się na swojej stronie, że 98% paczek jest umieszczanych w paczkomacie kolejnego dnia roboczego po nadaniu. Osobiście często korzystam z tej usługi i nie pamiętam, kiedy moja paczka nie została doręczona w terminie D+1. Trzeba pamiętać, że usługa jest bardzo popularna (dostępna w około 80% polskich sklepów internetowych). Pomimo tego terminowość doręczania jest bardzo wysoka.

Wady paczkomatów

Jak pisałem już wyżej często korzystam z tej usługi. Napisałem często, a nie zawsze. No właśnie nie wszystko można przesłać korzystając z tej usługi. Ograniczeniem są parametry przesyłki. Nie można wysłać nic co waży więcej niż 25 kg oraz przekracza wymiary 38cm x 41cm x 64cm.

Podsumowując wysyłka paczkomatem jest bardzo łatwa (przesyłkę zamówisz na Kepex.pl) oraz ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.

Zamów przesyłkę paczkomatową przez internet!

Prowadzisz działalność? Wysyłasz więcej przesyłek? Sprawdź nasz kalkulator cen przesyłek!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!